Knitten Designs – модни додатоци

Knitten Designs е релативно нов бренд кој постои од 2013 година и прв пат се појави на Недела на Дизајнот во Скопје. Производите се  урбани и уникатни, а покрај практичната  страна, да топлат во студените зимски денови, имаат и декоративна…

Bowtie Republic – модни додатоци

Bowtie Republic тимот е составен од креативци и ентузијасти кои постојано се трудат да ги поместат границите на секојдневното и вообичаеното, па токму затоа се одлучивме на нешто различно за нашите простори, оригинално и уникатно – дрвени пеперутка-вратоврски. Нашата идеја…

Макондино- часовници

 Спој на современа технологија и ракотворење МАКОНДИНО ДООЕЛ е креативно производствено друштво, основано во 2015 год. со седиште во Скопје. Поттикната од љубовта кон сложувалките и желбата за ракотворење, во 2005 год. се роди идеја за изработка на производ, спој…

Дани Ѓуровска – модни додатоци

Се работи за рачно насликани модни парчиња: вратоврски пеперутки, вратоврски, како и марами. Со интересен дизајн и необични мотиви, Овие модни додатоци одлично ќе се вклопат во стилот на сите оние урбани момци со слободен дух, кои размислуваат „надвор од…

Маеста – моден дизајн

Модното студио Маеста се занимава со дизајн и изработка на секаков вид облека и модни додатоци. Маеста на италијански значи величественост, нашите модели ги оформуваат достоинството и убавината на секоја девојка/жена. Во нашето студио можете да купите уникатно парче облека за актуелната…

Евгенија Зафировска – моден дизајн

Модна дизајнерка која дизајнира под името Евгенија Зафировска, родена во Скопје во 1992 год. Дипломира на Факултетот за дизајн во Љубљана, насока моден дизајн. Во периодот на своето студирање има учествувано во многу модни ревии, списанија, изложби, саеми и настани,…

Mei Ro – накит

Mei Ro е дуо дизајнерски тим кој работи во областа на производство на накит, со специфичен акцент на рециклирање. Нивниот почетен материјал,  извор за накит се состои од рециклирани делови од компјутери, часовници, телефони, камери и други стари уреди. Дизајнот…